VÝZVA
Kurzy vstupní kvalifikace Mladých ochránců přírody

Dáváme pouze příležitost, na vás je odhodlání a úspěch.

Bezpečnost a první pomoc - příklady

Na kurzu Výzva 2006 ve Vraném nad Vltavou byl použit model fiktivního oddílu Sauři. Fiktivní oddíl Sauři Model sloužil k pratickému ,výkladu bezpečnosti práce a první pomoci. Základem byl zápis z jednodenní akce družiny Ještěrek, kde se vedoucí nechovali zrovna podle zásad bezpečnosti práce a metodiky. Posuďte sami.

Jednodenní výprava Ještěrek

sobota 20.května
Sešli jsme se u klubovny v 8 hodin. Brumla přivedl nového spolužáka Mirka a Bronty řekl, že může jet s námi. Na nádraží se ztratil Šmudla. Dina ho našla až v obchodě, kde si kupoval bonbóny. Vlak nám málem ujel. V Újezdě vystupovala první Pískle. Zakopla, odřela si koleno a pištěla na celé kolo.
Tiché údolí nás přivítalo bouřkou. Pláštěnky měly jen holky a tak se kluci schovávali pod stromy. Na Pampeliškovou louku ale vysvitlo sluníčko. Hráli jsme v hustníku na babu. Lišák nás všechny honil, takže jsme byli pořádně poškrábaní. Pískle se píchla o větev pod oko a zase jako obvykle pištěla. Mirek se pořád chlubil novou dýkou. Měl ji stále za pasem a roztrhl si o ní kalhoty.
Po obědě jsme plnili úkol od Mamuta. Zapisovali jsme do deníku vše, co kde kvetlo. Lišák chtěl, abychom se hodně snažili a předhonili v bodování Letouny. Sám pátral tak usilovně, že někde za borovým lesem spadl do bažiny. Přišel mokrý a špinavý. Bronty mu půjčil své náhradní ponožky. Deník jsme napsali a stihli jsme zahrát i naší oblíbenou hru Na včely.
Ve vlaku cestou domů si Bronty všiml, že má Mirek krev na noze a dal mu přezdívku Krvavé koleno. Moc se mu to ale nelíbilo. Šmudla ve vlaku usnul a vystoupil bez batohu. Pískle si naštěstí všimla včas.
Rozešli jsme se na náměstí, protože Bronty měl ještě rande s Rybkou a nechtělo se mu až ke klubovně. Výprava se nám velmi líbila. (zapsala Čiperka)

Originál zápisu - strana 1, strana 2.


Praktické úkoly zaměřené na bezpečnost a první pomoc

Jarní výprava

Ještě chladno, vítr, mraky. Trasa z A do B asi 4 km. Každá družinka jde jinou cestou, cíl - hledat první jarní květy. Šmudla hledá u potoka, jde přes něj po kamenech, spěchá, aby ho nikdo neviděl a uklouzne.
Bronty najde Šmudlu v potoce, brečí, je celý mokrý, řve bolestí a sám si nestoupne. Co dělat?

Letní tábor

Družina Ještěrek se vrací z lesa po splněném úkolu od vedoucího Manuta. Cesta zpět vede kolem rybníka (řeky) a protože je velké vedro, děti chtějí do vody.
Co uděláš? Na rozhodnutí máš čas.

Výlet na horách

Jste na horách se 14 dětmi ve věku 10-14 let. Po obědě a poledním klidu jste se vydali na výlet na běžkách. Ke konci výletu již ubývá světla, počasí se náhle změnilo na mlhu a vítr. Ve vaší skupině jsou různě zdatní lyžaři - rychlejší stále čekají na pomalejší 2 děti ve věku 10-ti let, kteří neustále padají a jsou celý mokří. Jdete po tyčové cestě, ale přes pláň vidíte na obzoru vaší chatu.
Co uděláš? Zkrátíš si cestu přes pláň? Necháš skupinu pohromadě nebo ji rozdělíš? Blíží se tma, je mlha, zima, vítr a děti fňukají.

Úkol pro družinku na táboře 1

1 km od tábora je schované vejce, které musíte nalézt a co nejrychleji uvařit a přinést do tábora. Při manipulaci s kotlíkem se Pískle připletla a má opařenou ruku od lokte po prsty.
Co udělá Bronty?

Úkol pro družinku na táboře 2

V lese 2 km od tábora je rozstříhaná zpráva. Družinka nemůže již dlouho nic najít, čas běží, blíží se bouřka, ale je třeba najít zprávu aby družinka nepřišla o body. Aby toho nebylo málo, Čiperka šlápne do vosího hnízda, blízko se zablýsklo, děti ječí ....
Co udělá Bronty?

Polytraumaka - vícečetné zranění

Jsme v lese v členitém terénu a sbíráme hmyz do skleněných lahviček. Brumla (dítě 10 let) běží k družinovému vedoucímu a chce se pochlubit krásnou chlupatou housenkou. Kouká na ní do sklenice, běží na hraně srázu, uklouzne a padá ze skalky vysoké cca 2,5 m na nerovný kamenitý povrch. Leží, je ticho, obličej celý od krve, nehýbe se. Pravá noha v nepřirozené poloze, levá noha od krve. Obě ruce sedřené, pod pravou rukou se zvětšuje kaluž krve. Pátěr je v přirozené poloze do oblouku.
Co uděláš?

Autorkou výše uvedeného je Nessy.

VÝZVU podporuje MOP z prostředků MŠMT | Máte zájem o kurz či účast? Neváhejte a napište. | Mapa webu